Wyposażenie podstawowe

Każdy uczestnik projektu ma obowiązek skompletowania niezbędnego minimalnego wyposażenia osobistego, a należy do niego:

Ponadto:

Bardzo dobre opracowanie na temat standardów wyposażenia przygotowane przez JS 4018 oraz Pomorską Obronę Terytorialną znajdziecie pod tym adresem.

Ponadto, szereg istotnych informacji na temat właściwego doboru wyposażenia znaleźć można w następujących publikacjach autorstwa Pawła Makowca i Marka Mroszczyka, które stanowią też podstawowy materiał szkoleniowy w ramach projektu LPOT:

Mundur

Zalecane jest umundurowanie w kamuflażu wz. 93 („leśna pantera”). Biorąc pod uwagę współczynnik cena / jakość, najlepszym wyborem będzie etatowy mundur wz. 2010. Mundur dobrze jest mieć w wersji całorocznej (123UP/MON) oraz letniej (123UL/MON). Tabela rozmiarów jest na tyle rozbudowana, że każdy powinien bez trudu znaleźć coś na siebie. Nie ma żadnych problemów z nabyciem tych mundurów na popularnym serwisie aukcyjnym.

Można również nosić inne wzory w kamuflażu wz. 93 różnych producentów. Pytanie tylko, po co, skoro są one droższe od munduru etatowego, a jakością niekoniecznie go przewyższają, lub nawet wręcz przeciwnie.

Hełm

Wskazane jest nabycie oryginalnego hełmu kevlarowego z demobilu, polskiego (wz. 2000 lub 2005) lub innego (np. niemieckiego typu Schuberth, amerykańskiego typu PASGT lub MICH). W ostateczności może to być hełm stalowy. Nie dopuszczamy tanich replik, które są co najwyżej plastikowymi kaskami.

Beret

Beret OT starego wzoru w kolorze koniakowym. Bez problemu do nabycia przez Internet za niewielkie pieniądze. Docelowo Stowarzyszenie nabędzie prawdopodobnie nowe berety tłoczone wykonane na specjalne zamówienie.

Kapelusz / czapka polowa

Kapelusz taktyczny lub czapka polowa dowolnego wzoru (np. BDU lub „bejsbolówka”), najlepiej w kamuflażu wz. 93. Jeden z producentów oferuje również czapkę w uwspółcześnionym wzorze tradycyjnej rogatywki.

Obuwie taktyczne

Buty powinny być wygodne, wytrzymałe, dostosowane do warunków terenowych i pogody. Nie ma w tym zakresie konkretnych zaleceń, poza tym, że powinny być to buty za kostkę. Bardzo dobrym wyborem na cały rok będą buty Bundeswehry BW 2005 (ewentualnie starszy wzór 2000), które zapewniają doskonałą jakość i wodoodporność. W połączeniu z dobrze dobranymi skarpetami sprawdzą się zarówno w lecie, jak i w zimie. Barierą może być dość wysoka (w przypadku nowych) cena, ale możliwe jest nabycie używanych z demobilu.

Przy tej okazji warto wspomnieć o skarpetach – absolutnie nie polecamy skarpet bawełnianych, które szybko chłoną wilgoć, mokre – nie zapewniają komfortu cieplnego oraz sprzyjają rozwojowi bakterii, co objawia się m.in. nieprzyjemnym zapachem. Dotyczy to zresztą całej bielizny bawełnianej. Bardzo dobre są skarpety z wełny merynosa lub z jej znaczącym dodatkiem, w połączeniu z różnymi nowoczesnymi włóknami, o których nie ma sensu się tutaj rozpisywać. Dobre skarpety umożliwiają nawet kilkudniowe działania w trudnych warunkach bez konieczności ich zmiany.

Generalnie – właściwy dobór butów i skarpet to podstawa, bez której nie zajdzie się daleko.

Kamizelka / pasoszelki i oporządzenie

Kamizelkę / pasoszelki każdy powinien dobrać wg swoich upodobań i doświadczenia. Istnieją różne rodzaje kamizelek oraz – alternatywnie do nich – system oparty na pasoszelkach. Kamizelki mogą być też zintegrowane lub modułowe. Ściera się tutaj wiele różnych opinii i nie będziemy się wypowiadać na temat przewagi jednego systemu nad innym. Przy dużych obciążeniach należy tylko zwrócić uwagę, że ciężar rozłożony tylko na pasie będzie mocniej obciążał dolną część ciała, niż w przypadku kamizelki, gdzie można rozłożyć go na większej powierzchni.

Nie zalecamy nabywania najtańszych replik „made in China” – ponieważ jest to element podlegający dużym obciążeniom, warto zainwestować w niego trochę więcej pieniędzy. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie również kamizelka i elementy wyposażenia wykonane z Cordury niż z poliestru. Na rynku dostępny jest duży wybór krajowych producentów, zarówno ze średniej, jak i z wyższej półki.

Poniżej przedstawione zostało przykładowe rozwiązanie w oparciu o lekką kamizelkę siatkową:

 1. Kamizelka
 2. Dwie ładownice na magazynki do karabinu AK, po 3 szt. w każdej (minimum)
 3. Zasobnik cargo na różne wyposażenie
 4. Worek zrzutowy na magazynki
 5. Kieszeń na maskę przeciwgazową (w tym przypadku: MP-5)
 6. Apteczka (wskazane jest, żeby była to apteczka zrywalna, w innym kolorze / kamuflażu niż reszta oporządzenia; miejsce mocowania apteczki zostało ustandaryzowane po prawej stronie)
 7. Kieszeń wraz z manierką (w tym przypadku: amerykańską)
 8. Kieszeń na dwa granaty
 9. Kieszeń na radio
 10. Zasobnik na camelbaka
 11. Łopatka piechoty

Broń

Używamy replik, ewentualnie deko. Wskazane są karabiny z rodziny AK/AKS, AKM/AKMS. Inna broń w rękach żołnierza Obrony Terytorialnej jest mało prawdopodobna.

Deko, o ile ktoś nie posiada broni ostrej i nie ma na bieżąco dostępu do broni na strzelnicy, jest o tyle dobre, że umożliwia ćwiczenie tzw. manualki. Repliki, nawet te najlepsze, będą w tym zakresie tylko częściowo użyteczne.

Jeśli chodzi o repliki, to najlepiej nabyć taką w wersji ASG. Ponieważ jednak zasadniczo nie jesteśmy grupą ASG, nie ma sensu inwestować tutaj zbyt dużych pieniędzy. Dobrze, jeżeli replika będzie metalowa, a nie plastikowa, żeby nie rozleciała się po kilku ćwiczeniach.

W ostateczności swoją funkcję spełni też tzw. gumikałach.

W kwestii pasa do broni istnieje pełna dowolność, w zależności od indywidualnych preferencji. Istnieją na rynku pasy „2” lub nawet „3 w 1”, tzn. mogące służyć jako pasy jedno-, dwu- lub trzypunktowe.

Maska przeciwgazowa

Etatowe maski WP będą dobrym wyborem – MP4 (opcja tańsza) lub MP5 (opcja droższa).

Przeciwchemiczna odzież ochronna

Ogólnowojskowy płaszcz ochronny OP-1; w skład zestawu wchodzą: płaszcz z kapturem, pończochy ochronne, rękawice ochronne, torba na zestaw.

Rękawice taktyczne

Letnie i zimowe; dostępny szeroki wybór, zarówno nowych różnych producentów, jak i używanych, np. z demobilu BW.

Łopatka / saperka

Nieśmiertelna łopatka piechoty LWP lub łopatka składana (np. z demobilu BW); dobrym pomysłem jest zaostrzenie jednej krawędzi.

Plecak patrolowy

Plecak powinien odpowiadać swoim rozmiarem postawionym zadaniom i czasowi ich wykonania, więc trudno wskazać na jeden uniwersalny rozmiar. W praktyce do większości zadań wystarczający będzie placak o poj. 25-30 litrów, natomiast do dłuższego przebywania w terenie należy zaopatrzyć się w plecak o poj. ok. 90 litrów.

Plecak nie jest elementem wyposażenia, na którym warto oszczędzać, tym bardziej, że dobry zakup posłuży nam nie tylko do celów taktycznych, ale także np. turystycznych. Dobry plecak powinien bezwględnie posiadać pas biodrowy oraz pas piersiowy, a także jakieś rozwiązanie umożliwiające wentylację pleców. Ze względu na obciążenia w czasie eksploatacji lepszym wyborem będzie Cordura niż poliester (jak zresztą we wszystkich innych przypadkach).

Bardzo dobre plecaki posiadają w swojej ofecie polscy producenci, np. Wisport czy Janysport (chociaż niektóre modele tej ostatniej firmy trącą już nieco myszką jeśli chodzi o rozwiązania, niezależnie od jakości wykonania). Szereg modeli plecaków taktycznych posiadają też w swojej ofecie obie firmy Miwo. Oczywiście, jak zawsze dostępny jest szeroki wybór plecaków z demobilu, nie wyłączając polskiego zasobnika piechoty górskiej 987/MON, który nie będzie złym wyborem jeśli chodzi o większe plecaki, pod warunkiem, że uda się go nabyć w dobrej cenie (tzn. zdecydowanie poniżej 200 zł).

Śpiwór

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele modeli turystycznych; rozsądnym wyborem, biorąc pod uwagę cenę i jakość, są etatowe śpiwory WP – jednoczęściowy 729/MON oraz dwuczęściowy 729A/MON; ten drugi składa się z dwóch modułów – letniego, który jest bardzo lekki, kompresuje się do niewielkich rozmiarów i posiada moskitierę, oraz jesiennego. Użyte razem tworzą bardzo ciepły moduł zimowy.

Karimata

Dowolna karimata, np. składana BW, etatowa WP lub inne rozwiązania, jak np. maty samopompujące, dostępne z demobilu armii USA czy holenderskiej; oczywiście jest też dostępne całe spektrum mat turystycznych.

Nóż

Jakość i rozpiętość cenowa noży jest ogromna; naszym zdaniem doskonałym rozwiązaniem będzie jeden z modeli noży oferowanych przez bardzo znanego szwedzkiego producenta – już poniżej 50 złotych kupić można nóż bardzo dobrej jakości. Z pewnością w różnych sytuacjach przyda się również urządzenie typu multi-tool.

Manierka lub system hydracyjny

A najlepiej jedno i drugie; system hydracyjny sprawdzi się podczas działania w ruchu, natomiast manierka (lub butelka) będzie stanowić zapas i umożliwi np. obmycie rąk, co z wykorzystaniem cienkiego ustnika z camelbaka byłoby raczej utrudnione; jest też opcja, która łączy obie powyższe, tj. rurka z ustnikiem nakręcana zamiast nakrętki do butelki.

Latarka

Ważne, aby nie potrzebowała zbyt częstych wymian baterii, nie musi być to latarka z wyjątkowo mocnym światłem (dobrze gdy światło jest regulowane). Wskazana jest możliwość wymiany filtra na kolor czerwony i zielony według standardów NATO. W terenie dużą funkcjonalnością wykazują się latarki czołowe.

Farby do maskowania indywidualnego

W zależności od pory roku i terenu właściwymi zestawami do działania w naszej strefie klimatycznej będą: oliwkowobrązowy i jasny zielony (półrocze ciepłe, dominacja zieleni), piaskowy i jasny zielony (półrocze ciepłe, roślinność sucha), oliwkowobrązowy i piaskowy (półrocze chłodne, brak śniegu), oliwkowobrązowy i biały (półrocze chłodne, pokrywa śnieżna), oliwkowobrązowy i szary (teren zurbanizowany).

Razem z farbami należy zaopatrzyć się w lusterko, najlepiej w jednym zestawie.

Kurtka polowa

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest Ubranie Ochronne 128/MON (lub w najnowszej wersji 128Z/MON); komplet zawiera spodnie, kurtkę oraz polarowy ocieplacz, który można również nosić osobno; jest to zestaw wykonany z materiału, który z jednej strony zapewnia ochronę przed deszczem, a z drugiej – rzeczywiście oddycha, w przeciwieństwie do różnych tzw. cerateksów dostępnych w ofercie popularnych producentów; rozwiązaniem minimum dla zapewnienia ochrony przeciwdeszczowej, tj. za ok 1/5 ceny Ubrania Ochronnego – albo też jego uzupełnieniem – będzie ponczo, najlepiej takie, które dostosowane jest do użycia również w postaci TARPa.

Okulary / gogle taktyczne

Do nabycia jest wiele różnych modeli z demobilu, w szczególności US Army, oraz oczywiście nowych, w odpowiednio wyższej cenie; w kwestii doboru okularów lub gogli, jeżeli mają służyć jako balistyczne, ważne jest, żeby posiadały klasę wytrzymałości co najmniej BT, lub jeszcze lepiej AT, w tym również oprawki. Dostępne szeroko i w niskich cenach okulary lub gogle ochronne, które posiadają klasę FT lub F, czyli najniższą, nie nadają się nawet do bezpiecznego uprawiania ASG.

Kominiarka

Kominiarka, szalokominiarka lub tzw. arafatka.

Środki do rozpalania ognia

Jako podstawowy środek sprawdzi się zwykła zapalniczka; w rezerwie paczka zapałek w hermetycznym opakowaniu, a jeszcze lepiej zapałki sztormowe.

Puszka survivalowa

Temat wyposażenia SERE jest bardzo obszerny i nie jest to miejsce, w którym można go chociaż pobieżnie omówić, zasygnalizujemy więc tylko pewne minimum w oparciu o książkę Podstawy szkolenia taktycznego lekkiej piechoty.

Pakiet powinien być zapakowany w pojemniku zapewniającym wodoszczelność, możliwość przenoszenia w mundurze, możliwość przenoszenia elementów różnych rozmiarów oraz odpornośc mechaniczną.

Pakiet obejmuje:

Zestaw do rozpalania ognia:

Zestaw do uzdatniania wody: Zestaw do zdobywania pożywienia: Zestaw do budowy schronienia: Zestaw do sygnalizacji: Zestaw do pierwszej pomocy (poszczególne środki dobieramy wg potrzeb i posiadanego miejsca): Inne elementy:

Kompas / busola

Tanim i wystarczającym rozwiązaniem będzie kompas płytkowy, optymalny do pracy na mapie. Do orientacji w terenie (wskazywania kierunku) można wykorzystać jego wariację z lusterkiem. Bardziej wytrzymałe kompasy typu wojskowego z przyrządami celowniczymi również doskonale sprawdzą się w terenie, ale słabiej spisują się na mapie z/w na brak przezroczystego dna.

Protraktor

Przyrząd niezwykle przydatny do pracy na mapie – umożliwia m.in. wyznaczanie kątów w stopniach i tysięcznych, określanie odległości oraz współrzędnych UTM / MGRS na mapach w różnych skalach. Spotkać można zarówno w wersji okrągłej, jak i prostokątnej.

Krokomierz

Tzw. paciorek rangera, do odmierzania parokroków.

Zegarek

Koniecznie wodoodporny i wytrzymały.